Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Uddannelsesudvalg

Uddannelsesudvalg for diplomingeniøruddannelserne på ASE skal sikre en bred dialog omkring alle aspekter af uddannelse og undervisning samt sikre den fagnære udvikling af uddannelser og kursuscurricula. Uddannelsesudvalg fungerer som rådgivende organ for dels ingeniørstudienævnet og uddannelsesleder.

Uddannelsesudvalg består af enten uddannelsesleder eller udviklingschef, undervisere (VIP) og studerende ved uddannelsen/uddannelserne. VIP-medlemmer tilknyttes desuden ad hoc til konkrete arbejdsopgaver. De studerende udpeges af studielederen efter indstilling fra de studerende ved uddannelsen. Der tilknyttes studerende ad hoc, så alle semestre kan være repræsenteret.

Udvalget holder som minimum to møder pr. termin med alle studenterrepræsentanter.

Rådgivningsområder

Uddannelsesudvalgene skal rådgive uddannelseslederen i udviklingsmæssige og praktiske aspekter relateret til undervisning og uddannelse og medvirke ved fastlæggelse af udviklingsopgaver, samt udarbejdelse af studiebeskrivelser. Eksempler på udvalgenes rådgivningsområder:

  • Studiers faglige opbygning og indhold - studieordning, eksamener, læringsmål, kursusbeskrivelser
  • Principielt grundlag for merit og dispensation
  • Procedurer for studieture o.a. aktiviteter
  • Pædagogiske tiltag og initiativer, i relation til STLL (ST Learning Lab)
  • Opfølgning på interne evalueringer, aftagerundersøgelser og dimittendundersøgelser
  • Internationaliseringsaktiviteter

Læs også kommissorium for uddannelsesudvalg ved Science and Technology.

Kemi og Bioteknologi

VIP:

  • Keld Lars Bak (uddannelsesleder)
  • Jacob Arnbjerg
  • Bo Spange Sørensen

 

Studerende:

  • Regitze Bagger Poulsen
  • Benedicte Rodell
  • Malte Meinert Olsen
  • Simone Maria Jeppesen
  • Tobias Roland Dons
  • Jens Brink Larsen
  • Emil Holm Kirk
  • Sune Warming Schubert

Sundhedsteknologi

VIP:

  • Bente Besenbacher (uddannelsesleder)
  • Peter Johansen
  • Jesper Rosholm Tørresø
  • Samuel Alberg Thrysøe
  • Lene Häuser Petersen

 

Studerende:

  • Joakim Lindhardt 
  • Emma Palmkvist Johannesen 
  • Lasse Bonner
  • Michelle Wedfald
  • Lars Brandt Holst
  • Bjarke Lundgaard Hansen
  • Anisa Hassan
  • Esmaralda Bjerrum
  • Anne Markociejski 

    Adgangskursus

    VIP:

    • Mette R. Lindhardtsen (uddannelsesleder)
    • Karen Højholt

     

    Studerende:

    • Rasmus Ladefoged
    • John Romby
    • Morten Hansen
    • Daniel Kristensen

    Bygning og bygningsdesign

    VIP:

    • Claus Glavind (uddannelsesleder)
    • Rasmus Andersen  
    • Jan Christensen
    • Peder Maribo


    Studerende fra Bygningdesign:

    • 1. sem: Caroline Mai Hellingsø
    • 2. sem: Christopher Khattar
    • 3. sem: Cecilie Hildebrandt Troelsen
    • 4. sem: Anders Juncher Andersen
    • 6. sem: Mathias Mølgaard


    Studerende fra Bygningsteknik:

    • 1. sem: Mathias Lyng Nikolajsen
    • 1. sem: Andreas Arnkvist
    • 2. sem: Henrik Mann-Christensen
    • 3. sem: Mathias Lindenmayer
    • 3. sem: Majbritt Kristine Fejfer Olsen
    • 4. sem: Emma Heuckendorff
    • 6. sem: Niklas Stoyan Hornbæk Knoth
    • 7. sem: Emilie Riberholt

    Maskinteknik

    VIP:

    • Helle Wivel (uddannelsesleder og udviklingschef)
    • Søren Bøndergaard
    • Christina Munk
    • Jesper Sejersen

     

    Studerende:

    • M1: Peter Madahl Christensen
    • M2: Lukas Bølling Nordentoft
    • M2: Mikkel Boeg Jensen
    • M3: Sebastian Argandona Viborg
    • M4: Stefan Hede Riis Pedersen
    • M5: Mikkel Ebbesen
    • M6: Stefan Maric
    • M7: Karl Emil Jeppesen

    Elektrisk Energiteknologi

    VIP:

    • Finn Jensen
    • Björn Andresen
    • Emir Pasic
    • Nazkhanom Rezaei
    • Corneliu Barbu
    • Uffe Jakobsen
    • Mette Brown Koch
    • Mikael Bergholz Knudsen
    • Per Lysgaard

     

    Studerende:

    • Alina Løbner
    • Andreas Andersen
    • Christian Broch Hansen
    • Jens Peter Nebsbjerg
    • Kasper Folkmann Buchardt
    • Adrian Elliot

    Elektronik og IKT

    VIP:

    • Peter Høgh Mikkelsen
    • Martin Ansbjerg Kjær
    • Kim Bjerge
    • Henrik Olsen
    • Mette Brown Koch
    • Mikael Bergholz Knudsen
    • Troels Fedder Jensen
    • Per Lysgaard

     

    Studerende:

    • Sayif Al-Rikabi
    • Jacob L. F. Kurtzhals
    • Mathias Nyberg Grønne
    • Søren Katborg
    • Mads Skytte Nielsen
    • Jens Magnus Bendtsen
    • Mie Nielsen
    • Nikolaj Richard Molzen
    • Brian Nymann
    • Morten Vangsø Filt
    • Morten Haahr Kristensen
    • Mads Rathleff Jensen
    • Jacob Valdemar Andreasen
    • Kasper Kayerød Kellgren Nielsen
    • Patrick Clausen
    • Line Marie Elkjær Johansen
    • Nicklas Bernberg Lind

    Elektronik og Elektrisk Energiteknologi i Herning

    VIP:

    • Henning Slavensky
    • Morten Opbrud Jacobsen
    • Klaus Kolle
    • Anders Lehmann
    • Kristian Lomholt
    • Waqas Khan
    • Ina Van Gaever Lautrup Thers
    • Hans Jørgen Hansen
    • Mikael Knudsen
    • Per Lysgaard

     

    Studerende:

    • Mikkel Christiansen
    • Henrik Kjær Jeppesen
    • Solbjørn Tordrup
    • Janus Bo Andersen