Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Ledelse

Direktør for Ingeniørhøjskolen Aarhus Universitet

Conni Simonsen

Direktør
M
H 3210, 3.087
P +4541893010

Uddannelsesområdet

Studieleder for diplomingeniøruddannelser og adgangskursus

Conni Simonsen

Direktør
M
H 3210, 3.087
P +4541893010

Uddannelsesleder for diplomingeniøruddannelsen Informations- og kommunikationsteknologi

Troels Fedder Jensen

Uddannelsesleder, lektor
M
H 5125, Edison, 312
P +4541893091

Uddannelsesleder for diplomingeniøruddannelserne i Elektronik (Aarhus og Herning) og Elektrisk energiteknologi

Per Lysgaard

Uddannelsesleder, lektor
M
H 5125 Edison, 314
P +4523826263

Uddannelsesleder for diplomingeniøruddannelsen i Maskinteknik

Søren Bøndergaard

Uddannelsesleder, lektor
M
H 3210, 04.029
P +4523359214

Uddannelsesleder for diplomingeniøruddannelserne i Bygning og Bygningsdesign

Claus Glavind

Uddannelsesleder, lektor Ingeniørhøjskolen Aarhus Universitet - Uddannelse, Navitas
M
H 3210, 3.085
P +4541893342

Uddannelsesleder for diplomingeniøruddannelserne i Bioteknologi og Kemi

Keld Lars Bak

Uddannelsesleder, lektor
M
H 5250, 2.42
P +4541893128

Uddannelsesleder for diplomingeniøruddannelsen Sundhedsteknologi

Bente Besenbacher

Uddannelsesleder
M
H 5125, Edison, 316
P +4541893235

Udviklingsområdet

Udviklingschef for Elektronik og Computerteknologi

Mikael Bergholz Knudsen

Udviklingschef
M
H 5125, 328
P +4521745355

Udviklingschef for Maskinteknik

Helle Wivel

Udviklingschef, lektor
M
H 3210, 04.040
P +4541893175

Udviklingschef for Bioteknologi og Kemi

Stefan Borre-Gude

Udviklingschef
M
H 5250, 2.43
P +4530948642

Udviklingschef for Bygning og Bygningsdesign

Kasper Lynge

Udviklingschef Ingeniørhøjskolen Aarhus Universitet - Bygningsteknik
M
H 3210, 03.086
P +4593508712

Leder af Adgangskursus

Mette Ramsing Lindhardtsen

Leder af adgangskursus
M
H 3210, 3.084
P +4541893120

Kontakt pædagogik, rekruttering, vejledning og studiemiljø

CDIO Learning Lab. (CDL)


Studievejledning for diplomingeniøruddannelserene og adgangskursus

Birgitte Castenskjold Viborg

Leder af studievejledningen
M
H 3210, 03.095
P +4541893140

Laboratorier og værksteder

Hans Christian Bøgelund Jakobsen

Værksteds- og laboratorieleder
M
H 3210, 03.075
P +4540231998

Øvrige

Erhvervssamarbejde

Mikael Bergholz Knudsen

Udviklingschef
M
H 5125, 328
P +4521745355

Fælles funktioner

Annie Thomsen

Sekretariatsleder
M
H 3210, 3.089
P +4541893014